Truputis
istorijos
Tūkstančius metų skaičiuojančios maisto fermentavimo tradicijos neaplenkė ir Pakruojo dvaro. Dar XVI a. statytame dvare įrengti požeminiai rūsiai leido išsaugoti derlių visus metus. Fermentuoti produktai buvo ne tik kasdienio dvaro ponų ir darbuotojų maisto raciono dalis, bet ir užtikrino jų atsparumą ligoms šaltuoju metų laiku. Nors gerųjų bakterijų, randamų fermentuotuose produktuose, nauda organizmui mokslo atrasta vos prieš daugiau nei 100 metų, jau XVI a. didikai žinojo, kur slypi ilgaamžiškumo paslaptis. Šiandien, vis labiau populiarėjant sveikos gyvensenos ir gyvo maisto kultūrai, kviečiame paragauti išskirtinių, ąžuolo kubiluose gimusių Pakruojo dvaro receptų ir pradžiuginti savo organizmą geraisiais probiotikais.
Fermentacija – tai natūralus procesas, kurio metu mikroorganizmai, tokie kaip mielės ir bakterijos paverčia angliavandenius, tokius kaip krakmolas ir cukrus į alkoholį ar actą. Šios medžiagos veikia, kaip natūralus konservantas ir ne tik leidžia išsaugoti maisto produktus ilgą laiką, bet ir suteikia jiems papildomų skonių ir kvapų. Fermentacijos metu taip pat gimsta ir milijonai gerųjų bakterijų, vadinamų probiotikais, kurie stiprina imuninę sistemą, gerina virškinimą ir širdies būklę. Todėl valgydami fermentuotus produktus, kartu suvalgote ir galybę gerųjų probiotikų, kurie teigiamai veikia jūsų organizmą ir bendrą savijautą.
Trumpai apie
fermentaciją
Fermentuotas ar
marinuotas?
Fermentuotas ir marinuotas maistas nėra tas pats, Pagrindinis skirtumas, kodėl fermentuotas maistas yra naudingas sveikatai, tai dėl išsaugomų maistinių medžiagų ir fermentacijos metu gimstančių probiotikų. Skirtingai nuo fermentacijos, marinavimo metu pilamas karštas acto (dažniausiai nenatūralaus) tirpalas pražudo visas naudingąsias medžiagas ir bakterijas natūraliai esančias daržovėse.
Daugybė naudingųjų savybių yra siejama su fermentuotais produktais. Tiesa sakant, fermentuoti produktai yra žymiai vertingesni jūsų organizmui, nei šviežioje savo formoje.
Štai kelios naudos:
VIRŠKINIMO SISTEMA
Fermentacijos metu gimstantys probiotikai padeda atstatyti organizmo gerųjų bakterijų pusiausvyrą ir sprendžia virškinimo problemas, tokias kaip dirgliosios žarnos sindromas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas. Todėl žmonėms, susiduriantiems su tokiomis problemomis, rekomenduojama įtraukti fermentuotus produktus į savo kasdienį maisto racioną.
IMUNINĖ SISTEMA
Vir6kinimo sistemoje gyvenančios bakterijos turi didelę įtaką jūsų imuninei sistemai. Dėl didelio probiotikų skaičiaus, fermentuotų produktų vartojimas sustiprina jūsų imuninę sistemą ir padeda apsisaugoti nuo įvairių ligų ir infekcijų, pavyzdžiui, peršalimo. O susirgus, padeda greičiau pasveikti. Dauguma fermentuotų produktų turi didelį kiekį vitamino C, geležies ir cinko, kurie, įrodyta, prisideda prie imuninės sitemos stiprinimo.
KUO NAUDINGI FERMENTUOTI PRODUKTAI?
Mūsų ūkis
Atvykę į Pakruojo dvarą galite pasivaikščioti po mūsų kasmet plečiamą ūkį, kuriame auginame eksperimentines daržovių ir prieskoninių žolelių veisles. Tiesa, viso reikiamo kieko daržovių mums patiems užsiauginti dar nepavyksta, todėl glaudžiai bendradarbiaujame su ekologiškais vietos ūkininkais, iš kurių gauname per daug metų atrinktas, fermentavimui tinkamiausias, daržovių veisles.